WYCIECZKI ROWEROWE PO WZGÓRZACH TRZEBNICKICH


Wzgórza Trzebnickie to długi na ponad 60 km pas wyniesień morenowych otaczających od południa pradolinę Baryczy, którą dziś płynie rzeka Sąsiecznica z licznymi dopływami, wpadająca w Żmigrodzie do Baryczy. Rozciągają się wygiętym na południe łukiem od Wińska na zachodzie do Twardogóry na wschodzie, gdzie łączą się ze Wzgórzami Twardogórskimi. Zgodnie z charakterem geologicznym wierzchołki są wyoblone, słabo zaznaczone, a stoki łagodne, w części porośnięte lasem sosnowym lub mieszanym, głównie w okolicach Oborników Śląskich. Wokół Trzebnicy, gdzie zalega gruba warstwa lessu, niższe partie stoków pokrywają pola uprawne i dobrze utrzymane sady. Wysokości bezwględne nie są duże - najwyższe szczyty to Ciemna Góra (258 m n.p.m.) i Farna Góra (257 m n.p.m.). Jednak nawet te niewielkie wyniesienia zapewniają wiele wspaniałych widoków, gdyż sąsiadujące równiny nie wznoszą się ponad 110 m.
Najatrakcyjniejsze turystycznie i rekreacyjnie rejony to najwyższe części pasma między Trzebnicą i Obornikami, grzybne Lasy Obornickie oraz chętnie odwiedzane przez wrocławian Lesiste Wzgórza na południe od Wilczyna.
Rejon przecinają PTTKowskie szlaki turystyczne, którymi miedzy Trzebnicą i Obornikami poprowadzono również 2 szlaki rowerowe: główny szlak Gór Kocich - znaki niebieskie i szlak południowy - znaki żółte.
Nie należy wybierać się na wycieczkę rowerową w okolicach Trzebnicy po deszczach. Lessowa nawierzchnia musi być całkowicie sucha! W przeciwnym przypadku tak oblepia opony roweru, że nie tylko nie można nim jechać, ale nawet go prowadzić - koła zostają całkowicie zablokowane między widełkami.



Szlaki rowerowe Gór Kocich
Trzebnica Piekielny Wąwóz Węgrzynów Mienice Lesiste Wzgórza Wilczyn Kowalska Góra Oborniki Śląskie Góra Holtei'a Kuraszków Przełęcz Kowalska Złota Polana Farny Upłaz Trzebnica
km h Wzgórza Trzebnickie, 1:30 000, Studio Wydawnicze PLAN, Wrocław 1999; Wzgórza Trzebnickie, 1:40 000, Studio Wydawnicze PLAN, Wrocław ????

Wycieczka szlakami rowerowymi, a praktycznie pieszymi łączącymi Trzebnicę i Oborniki Śląskie. Na obu szlakach przyjemniejsze dla rowerzystów są okolice Obornik Śląskich: ścieżki niezarośnięte, częściowo wiodące lasami, teren bardziej urozmaicony. Bliżej Trzebnicy jedziemy nieraz polami, gdzie gorliwi traktorzyści zaorali szlak lub przedzieramy się przez pokrzywy. Jeśli złapie nas deszcz, to jesteśmy ugotowani - będziemy nieść rower do najbliższego asfaltu - zobacz ostrzeżenie na wstępie. Za to mijamy kilka punktów widokowych. Wycieczkę można odbyć w obu kierunkach.


Copyright © 2003 Andrzej Fogt Do góry
Początek Witryny Rowerowej Andrzeja