Seria starannie opracowanych przewodników dla fanów jazdy terenowej na rowerze. Wszystkie książeczki, w poręcznym formacie, są napisane wg wspólnego schematu. W każdej znajdziemy propozycje kilkunastu wycieczek na trasach zamkniętych. Opisy wycieczek górskich poprzedzono bardzo przydatnymi schematami z przekrojem trasy w pionie. Informacje typu: dystans całkowity, suma wzniesień do pokonania, trudność trasy czy najlepsza pora na wycieczkę przedstawiają zgrabne ikonki. Drobiazgowo zaprezentowana jest statystyka nawierzchni (ile % dystansu asfaltem, ile ścieżkami itp.) i statystyka trudności trasy (ile % trasy jest łatwe, ile trudne itd.) w postaci tabel.
Opis każdej wycieczki podzielony jest na kilka części. Na początku krótka charakterystyka, po czym opis głównej trasy podzielonej na etapy i podetapy. Słowna charakterystyka jest rzeczowa i poprzetykana gęsto danymi liczbowymi (cząstkowe odległości, orientacyjne czasy przejazdu). Zwraca uwagę na miejsca trudne orientacyjnie, technicznie lub kondycyjnie, rodzaj nawierzchni, czasami na widoki, które możemy podziwiać. Brak jest nawet wzmianek nt. historii, zabytków, ciekawostek i atrakcji turystycznych itp. Redaktorzy wyszli z założenia, że informacje te można znaleźć w typowych przewodnikach np. do turystyki pieszej. Niby prawda, ale przydałyby się uwagi, choćby w postaci piktogramu, że tu właśnie jest coś interesującego. Na końcu znajdujemy informacje o możliwościach wyżywienia i zakwaterowania, choć na dobrą sprawę, też można je znaleźć, i to szersze, w innych przewodnikach. Dalej przypisy, już tylko sygnalizujące opcjonalny przebieg trasy. Całości dopełnia kolorowa mapka, z reguły w skali 1:75000, z zaznaczonym przebiegiem trasy głównej (ale wariantami już nie) i stopniem trudności jazdy na poszczególnych odcinkach. Mapki te w pierwszych książeczkach były bardzo dobrej jakości, później różnie to bywało. Do tego sporo kolorowych zdjęć.
Pierwszy przewodnik z tej serii wzbogacono o porady nt. wyboru roweru, zasad bezpiecznej jazdy i udzielania pierwszej pomocy, awaryjnych napraw itp.
Do opisu każdej wycieczki dołączony jest kartonik formatu pocztówki, ze skróconą charakterystyką, wszystkimi danymi liczbowymi i przekrojem. Jeżeli już trochę znamy teren, to można go wziąć zamiast całej książki. Koniecznie jednak musimy mieć ze sobą mapę.
Do końca 1998r. ukazały sie tomy obejmujące wiekszą część polskich Beskidów i Bieszczadów (tereny najbliżdze redaktorom serii) oraz pn.-wsch. Polski. Bardzo słabo reprezentowane są Sudety - tylko jeden tom opisujący okolice Karpacza i Szklarskiej Poręby. Osobne pozycje to napisane w tej samej konwencji przewodniki po okolicach większych miast, do tej pory: Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk. Od 1999 r. zmieniono nieco formułę przewodników. Są to teraz mapki z dodatkowycm krótszym tekstem - każda trasa mieści się na ok. 2 stronach. Zniknęły też kartoniki - itinerery. Całość zapakowana w palstikowe etui. W sumie gorzej, ale za to taniej.
Powrót do czytadeł