Obraz, rysunek, ilustracja

Obraz
Środek wyrazu, posługujący się grafiką typu rastrowego, np. fotografią. W pliku HTML można umieścić odwołanie do pliku graficznego, zawierającego obraz. Obraz ten zostanie umieszczony w dokumencie.
Rysunek
Środek wyrazu, posługujący się grafiką typu wektorowego, np. szkicem sytuacyjnym lub rysunkiem technicznym. W pliku HTML można umieścić bezpośrednie polecenia kreślące rysunek w formacie SVG lub odwołanie do takiego rysunku znajdującego się w pliku zewnętrznym. Starsze środowiska prezentacji dokumentów nie będą rozumieć takich rysunków; pozostaje wtedy konwersja rysunku do obrazu rastrowego i osadzenie w dokumencie tego ostatniego lub skorzystanie z obsługi obiektów grafiki wektorowej przez moduły typu plugin.
Ilustracja
Fragment dokumentu, umieszczony poza głównym tokiem tekstu zwartego, przeznaczony do prezentowania informacji uzupełniających. Ilustracjami mogą być obrazy i rysunki, ale także tabele, objaśnienia, zestawienia itp. W szerszym sensie ilustracja może zawierać nawet obraz ruchomy, sekwencję dźwięków, zapach(!?), próbkę materiału czy też plik danych. Położenie ilustracji nie musi być „sztywno” ustalone w stosunku do kolejnych akapitów tekstu ciągłego. Na przykład osoba opracowująca dokument od strony prezentacyjnej może przyjąć zasadę, że ilustracje będą grupowane na osobnych stronach książki, że będą umieszczane na początku strony, lub że będą równolegle towarzyszyć tekstowi zasadniczemu, który ma je „opływać”. W dokumencie HTML można do pewnego stopnia zautomatyzować rozmieszczanie ilustracji za pomocą znaczników i stylów.
© Copyright 2000–2006 by Jan Jełowicki, Katedra Matematyki AR
e-mail: jasj@ozi.ar.wroc.pl
WWW: karnet.ar.wroc.pl/~jasj