Prof. dr hab. Danuta Parylak urodziła się w Kłodzku. Studia na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej we Wrocławiu rozpoczęła w roku 1971. Ukończyła je z wyróżnieniem w 1976 roku, a rok później, po ukończeniu Studium Pedagogicznego, została zatrudniona w Katedrze Ogólnej Uprawy Roli i Roślin. Stopień doktora nauk rolniczych uzyskała w 1986 roku, doktora habilitowanego – w 1998 roku, a tytuł naukowy profesora otrzymała w roku 2002.
        Badania prowadzone przez prof. Parylak koncentrują się wokół dwóch zagadnień: produkcyjnych i ekologicznych skutków uprawy zbóż w uproszczonych zmianowaniach i monokulturach (ze szczególnym uwzględnieniem pszenżyta i pszenicy) oraz biologii, ekologii i zwalczania chwastów. Jej znaczącym osiągnięciem było określenie stopnia wrażliwości nowego gatunku, jakim jest pszenżyto, na uprawę po sobie oraz wskazanie sposobów ograniczania negatywnych skutków monokultury poprzez zastosowanie zabiegów o charakterze regeneracyjnym. W ocenie i przełamywaniu autotoksyczności pszenżyta dużo uwagi poświęciła zjawisku allelopatii. W ostatnim okresie, uwzględniając aktualne tendencje w rolnictwie, zajmuje się głównie badaniem fitosanitarnych i produkcyjnych zagrożeń spowodowanych zwiększonym udziałem zbóż w strukturze zasiewów. Pracuje także nad możliwościami ich ograniczania metodami proekologicznymi w warunkach tradycyjnej i uproszczonej agrotechniki. W zakresie badań herbologicznych prowadzi prace nad zmianami wzajemnej konkurencyjności zbóż i chwastów pod wpływem czynników siedliskowych i agrotechnicznych, a także nad regulowaniem zachwaszczenia metodami niechemicznymi.
        Kierowała dotychczas 5 grantami finansowanymi przez KBN, a w 3 była głównym wykonawcą. Jest autorką 167 opublikowanych prac, w tym 87 to oryginalne prace twórcze. Jest także współautorką 3 książek. Rezultaty badań prezentowała na ponad 60 konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Odbyła staże naukowe i szkolenia w Austrii, Czechach, Francji, Irlandii i Wielkiej Brytanii.
        Prowadzi wykłady z zakresu ogólnej uprawy roli i roślin, podstaw produkcji roślinnej, rolnictwa ekologicznego oraz herbologii (biologia i zwalczanie chwastów) i agrofitocenologii. Zajęcia dydaktyczne realizuje na Wydziale Rolniczym (kierunek Zarządzanie i Marketing, specjalności Agronomia i Agroturystyka) oraz na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt (kierunek Biologia). Pod jej opieką opracowano 29 prac magisterskich. Jest promotorem 3 zakończonych przewodów doktorskich.
        W ramach działań popularyzatorskich brała udział w licznych szkoleniach rolników i służby doradczej, głównie z zakresu zwalczania chwastów, ograniczania zużycia herbicydów oraz negatywnych następstw częstej uprawy zbóż po sobie, a ostatnio w programie wdrażania integrowanej produkcji roślinnej do praktyki rolniczej finansowanym w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego. W ostatnich latach była organizatorem 2 konferencji z cyklu „Nauka – praktyce”.
        Za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej została wyróżniona 10 nagrodami Rektora AR we Wrocławiu oraz odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
        Jest członkiem International Soil Tillage Research Organisation, European Weed Research Society, Komisji Nauk Rolniczych Oddziału PAN we Wrocławiu. Przewodniczy Oddziałowi Wrocławskiemu Polskiego Towarzystwa Agronomicznego oraz wchodzi w skład zarządu Wydziału VII Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego i Rady Programowej kwartalnika naukowego „Fragmenta Agronomica”.
         Od wielu lat aktywnie uczestniczy w studenckim ruchu naukowym – przez 8 lat sprawowała opiekę nad Studenckim Kołem Naukowym Ogólnej Uprawy Roli i Roślin, a od roku 1994 pełni funkcję Kuratora Wydziałowego Studenckich Kół Naukowych. Corocznie organizuje także obrady Sekcji Rolniczej w ramach Międzynarodowej Konferencji SKN. W latach 2000-2003 była członkiem Sekcji Nauk o Roślinach Uprawnych w Komitecie Badań Naukowych, a w minionej i obecnej kadencji pełni funkcję eksperta w Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Od 1999 roku kieruje Katedrą Ogólnej Uprawy Roli i Roślin, a w kwietniu 2005 r. została wybrana dziekanem Wydziału Rolniczego na kadencję 2005-08.
Strona główna