prof. dr hab. Cezary Kabała
Dla studentów
- Zasoby glebowe
- Monitoring środowiska
- Metodyka prac terenowych
- Metodyka analiz laboratoryjnych
- Wyniki zaliczeń
nauki o glebie on-line
- World Reference Base (WRB)
- Systematyka Gleb Polski
- Klasyfikacja Uziarnienia Gleb
- Soil Taxonomy
- Projekt FACES
- Internetowe strony dydaktyczne
w towarzystwie
- Polskie Tow. Gleboznawcze
- PTG oddział wrocławski
- Ośrodki gleboznawcze w Polsce
- Organizacje zagraniczne
- "Czarna Ziemia"
- Polskie publikacje gleboznawcze
- Soil Science Annual (Roczniki Gleboznawcze)
- Polish Journal of Soil Science
LINKI lokalne
NOWość! przewodnik do opisu profilu glebowego PTG >>>
Gleba podtrzymuje życie
Gleby zawierają składniki pokarmowe, uwalniane ze skał podłoża lub wtórnie nagromadzone, które wykorzystywane są przez rośliny. Gleby mają zdolności magazynowania wody, co decyduje o jej dostępności dla roślin oraz reguluje odpływ wody do rzek. Gleby pełnią funkcję sanitarną - mogą wiązać lub utylizować zanieczyszczenia. Gleby są siedliskiem mikro- i makroorganizmów, które z jednej strony korzystają z zasobności gleb, ale z drugiej strony są motorem wszystkich procesów biochemicznych, na przykład wietrzenia skał i minerałów, rozkładu materii organicznej, obiegu węgla, azotu, siarki, fosforu itp. Gleby stale podlegają transformacji, a wraz z nimi zmieniają się ekosystemy, których są podłożem. Gleby są więc podstawą i siedliskiem bioróżnorodności. Gleby są zasobami natury, których ochrona jest warunkiem trwałego i zrównoważonego rozwoju cywilizacji człowieka.Czy zatem jeszcze kogoś dziwi że tak wiele osób pasjonuje się glebami?
klasyfikacja uziarnienia gleb
Przez dziesięciolecia w polskim gleboznawstwie stosowana była unikalna klasyfikacja uziarnienia gleb bazująca na zawartości tzw. frakcji spławialnych. W 1998 roku zerwano z tą tradycją opierając podział na ilości rzeczywistego iłu.W 2008 roku zarząd PTG zatwierdził podział frakcji i grup granulometrycznych zgodny ze standardami międzynarodowymi. »»»
systematyka gleb polski
Przyrodnicza systematyka gleb odzwierciedla aktualny stan wiedzy na temat procesów glebotwórczych i właściwości gleb. Czwarte wydanie Systematyki z 1989 zainicjowało zmianę jakościowego (genetycznego) ujęcia klasyfikacji na jakościowo-ilościowe, ugruntowane w piątym wydaniu Systematyki ukończonym w 2011 roku. »»»
kontakt
prof. dr hab. Cezary Kabała
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Instytut Nauk o Glebie i Ochrony Środowiska
50-357 Wrocław, Plac Grunwaldzki 24a
budynek C-3 (CND), pokój 512 (5. piętro)
tel. (+48-71) 320-1943
e-mail: cezary.kabala (at) upwr.edu.pl
Copyright © Cezary Kabała, Designed by Alpha Studio