Spis treści Skorowidz Poziom główny Poziom nadrzędny Wstecz Dalej

Metainformacja w dokumencie XHTML

Dotychczas była mowa o trzech istotnych warstwach informacyjnych dokumentu: warstwa treściowa jest wyrażona za pomocą kodu informacyjnego. Warstwa strukturalna jest wyrażana za pomocą znakowania. Warstwa prezentacyjna w poprawnie zaprojektowanych dokumentach jest ona oddzielona od pozostałych warstw; wyraża się ją za pomocą zestawów stylów.

W dokumentach możemy mieć do czynienia także z innymi warstwami. Jedną z ważniejszych jest warstwa metainformacyjna. Służy ona do przekazywania wraz z dokumentem informacji o samym dokumencie: sposobie jego zapisania, dacie jego utworzenia i datach modyfikacji, jego autorstwie, a także o statusie dokumentu, zasadach jego rozpowszechniania, streszczeniu zawartości, słowach kluczowych, itp.

Metainformacja może być wykorzystywana na wiele sposobów. Na przykład przeglądarka wczytująca dokument może użyć do jego prezentacji tego kodu informacyjnego, który został zadeklarowany w jego warstwie metainformacyjnej. Wyszukiwarki internetowe i automatyczne systemy biblioteczne będą posługiwać się zestawami słów kluczowych oraz zadeklarowanymi nazwiskami autorów.

Niektóre właściwości metainformacyjne da się pobrać bezpośrednio ze starannie opracowanego dokumentu, w którym np. nazwisko autora jest ujęte w znaczniki jednoznacznie wskazujące na fakt autorstwa. Oprócz tego, formaty opisu dokumentów dają możliwość dołączania metainformacji w postaci znaczników nie podlegających prezentacji. W języku XHTML służy do tego element znakowania meta. Najczęściej używa się jego składni w postaci:

<meta name="nazwa_atrybutu" content="wartość_atrybutu" />

Oto kilka elementarnych przykładów:

<meta name="author" content="Jan Kowalski" />
<meta name="creation-date" content="2003-03-12" />
<meta name="modified-by" content="Adam Nowak" />
<meta name="modification-date" content="2005-12-22" />
<meta lang="en" name="keywords" content="document, markup, logical formatting" />
<meta lang="pl" name="keywords" content="dokument, znakowanie, formatowanie logiczne" />

Poniższy wpis metainformacyjny

<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8" />

służy do poinformowania programu formatującego o typie MIME (w tym przypadku text/html) dokumentu i o zastosowanym kodzie informacyjnym (w tym przypadku UTF-8).

Inne formaty opisu i przechowywania dokumentów również dają możliwość przechowywania treści metainformacyjnych. Dotyczy to także dokumentów tworzonych przy wykorzystaniu środowisk użytkowych. Pewne pola metainformacyjne będą automatycznie umieszczane w dokumencie, inne użytkownik może samodzielnie deklarować za pomocą odpowiednich interfejsów użytkowych (np. formularzy). Mimo że dane te nie podlegają prezentacji na wydruku, ich odczyt jest możliwy za pomocą przeznaczonych do tego procedur i interfejsów.

© Copyright 2006 by Jan Jełowicki, Katedra Matematyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
janj@aqua.ar.wroc.pl
http://karnet.up.wroc.pl/~jasj