SKAŁY ALITOWE

Skały alitowe składają się głównie z tlenków i wodorotlenków glinu, jak np. diaspor,
hydrargillit. Powstały one na skutek daleko posuniętego wietrzenia chemicznego glinokrzemianów w warunkach klimatu tropikalnego lub subtropikalnego. Rozkład glinokrzemianów połączony jest z wymyciem niektórych kationów i krzemionki. W środowisku wietrzenia dochodzi do nagromadzenia skrajnie trwałych produktów końcowych - wodorotlenków glinu, żelaza i tytanu. Proces ten nazywa się lateryzacją.

LATERYTY

Skały alitowe powstałe na skutek procesu lateryzacji nazywane są laterytami. Posiadają
one charakterystyczne zabarwienie, pochodzące od ich głównych składników: czerwone, czerwonobrunatne lub żółtawe. Są to utwory typowe dla strefy tropikalnej, dlatego też powszechnie występują np. na terenie Afryki.

TERRA ROSA

Terra rosa czyli czerwona ziemia jest pozostałością po wietrzeniu skał węglanowych,
głównie wapieni. Podobnie jak lateryt, składa się głównie z wodorotlenków glinu i żelaza, które nadają jej intensywną czerwoną barwę. W Polsce utwory tego typu występują w Górach Świętokrzyskich, gdzie powstały w trakcie wietrzenia krasowego wapieni (głównie dewońskich) w warunkach lądowych. Współcześnie terra rosa tworzy się powszechnie na podłożu wapiennym w krajach strefy śródziemnomorskiej.

BOKSYT

Boksyt jest skałą barwy brunatnej, kremowej lub szarej, składającą się głównie z
wodorotlenków glinu, obok których występować mogą kaolinit, kwarc, hematyt i getyt. Skały boksytowe powstawać mogą na skutek rozmycia laterytów lub terra rosy i wtórnego osadzania się samych wodorotlenków glinu. Są one głównym surowcem do pozyskiwania glinu.
Duże złoża boksytów występują na Węgrzech, gdzie wytworzyły się w wyniku
wietrzenia wapieni triasowych. Nazwa boksyt powstała od prowansalskiej miejscowości Baux, znajdującej się na terenie złóż francuskich, powstałych z wietrzenia wapieni kredowych.


Powrót do strony głównej