Urodziłem się w Chobieni koło Wołowa. Tam uczęszczałem do siedmioklasowej Szkoły Podstowowej. Następnie ukończyłem Szkołę Przysposobienia Rolniczego (1963–64), Państwowe Technikum Rolnicze w Wołowie (1964–69), studia na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej we Wrocławiu (1969-74) oraz Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne (1974–75). Pracę naukowo-badawczą rozpocząłem pod koniec studiów w Zespole Doradztwa Rolniczego Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W oparciu o badania ankietowe studentów nakreśliłem model "idealnego" naczelnika gminy. Praca ta została wyróżniona III miejscem w ogólnopolskim konkursie na studenckie prace naukowe, a następnie opublikowana. Tutaj obroniłem też pracę magisterską pt. Racjonalizacja organizacji bazy paszowej w gospodarstwach indywidualnych wsi Dziadowa Kłoda, pow. Syców. Po ukończeniu studiów z wynikiem bardzo dobrym rozpocząłem pracę zawodową w Katedrze Ogólnej Uprawy Roli i Roślin Akademii Rolniczej we Wrocławiu, gdzie pracuję do dziś. Pracę doktorską pt. Wpływ zróżnicowanej uprawy przedzimowej na właściwości fizyczne gleby i plonowanie buraków cukrowych obroniłem w 1984 r. a rozprawę habilitacyjną pt. Badania nad warunkami wzrostu i plonowaniem buraka cukrowego przy zastosowaniu zróżnicowanych technologii uprawy w 1994 r.
          Tytuł profesora otrzymałem w 2001 r.
Jestem autorem lub współautorem 276 prac, w tym: 101 oryginalnych i 24 leksykograficznych. Jestem także współautorem skryptu Zagadnienia uprawy roli i roślin oraz akademickich podręczników Agrotechnologia i Uprawa roślin. Recenzowałem kilkadziesiąt artykułów i wniosków o granty KBN, dwa wnioski na tytuł profesora, dwie prace habilitacyjne oraz jedną pracę doktorską.
         W pracach dotyczących zagadnień optymalizacji uprawy buraka cukrowego dowiodłem możliwości znacznych uproszczeń w uprawie roli pod tę roślinę. Wykazałem, że w polskich warunkach glebowo-klimatycznych można stosować z powodzeniem nową technologię uprawy, tj. uprawę konserwującą i sformułowałem jej definicję. Przeprowadziłem serię badań wazonowych z wykorzystaniem oryginalnej aparatury, które pozwoliły określić dynamikę parowania wody z gleby ugniecionej, spulchnionej lub zmulczowanej oraz ustalić wielkość strat wody wyparowanej wskutek pozostawienia resztek pożniwnych gorczycy i owsa. Uczestniczyłem w badaniach dotyczących wpływu wysokich dawek gnojowicy różnie wprowadzonej do gleby na właściwości środowiska glebowego i zachwaszczenie w czteroletnim zmianowaniu. Brałem udział w pracach nad   wpływem różnych zmianowań specjalistycznych na właściwości gleby lekkiej i średniej. W serii doświadczeń wazonowych określiłem reakcję pszenżyta ozimego na różny stopień skażenia gleby lekkiej i średniej borem, siarką i cynkiem. W ramach Internationale Arbeitsgemeinschaft für Bodenfruchtbarkeit (IOSDV) in der International Union of Soil Science (IUSS) w latach 1996-2007 byłem współkoordynatorem badań prowadzonych przez naszą katedrę dotyczących żyzności i ochrony gleby w różnych systemach nawożenia organicznego i mineralnego w płodozmianie, a od 2007 koordynatorem badań nt. zastosowania uprawy konserwującej w płodozmianie: burak cukrowy – pszenica jara – jęczmień jary.
         Jestem stałym współpracownikiem czasopisma , w którym opublikowano Słownik poprawnej terminologii bezpłużnej.
         Spośród zajęć dydaktycznych prowadzę seminaria i ćwiczenia dyplomowe dla magistrantów IV i V roku oraz wykłady z autorskich przedmiotów: Uprawa roli (OGRODNICTWO), Podstawy produkcji rolniczej (OCHRONA ŚRODOWISKA), Kształtowanie środowiska  (ROLNICTWO) oraz Podstawy produkcji roślinnej (EKONOMIA i MEDYCYNA ROŚLIN).
          Brałem udział w projekcie "Opracowanie programów nauczania do kształcenia na odległość (e-learning)" na kierunku Rolnictwo z przedmiotu "Ogólna uprawa roli i roślin wraz z herbologią" finansowany przez Europejski Fundusz Społeczny.
           W polskiej Wikipedii jestem ekspertem haseł rolniczych.
          Opracowałem serię słowników rolniczych niemiecko-polskich i polsko-niemieckich – Wielki słownik rolniczy niemiecko-polski i Wielki słownik rolniczy polsko-niemiecki, które były promowane na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Zweryfikowałem hasła rolnicze w wielu słownikach, leksykonach i encyklopediach, wzbogacając język polski w nowe pojęcia rolnicze. Uczestniczyłem w realizacji projektu dotyczącego Polsko-niemieckiego i niemiecko-polskiego słownika ochrony środowiska organizowanego przez Uniwersytet w Essen, Politechnikę Łódzką i Polsko-Niemiecką Sieć Naukową ds. Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa Procesowego i Inżynierii Energetycznej INCREASE. Podsumowaniem moich zainteresowań słownikowo-encyklopedycznych jest opracowanie Leksykografia rolnicza, w którym dokonano przeglądu rolniczych prac leksykograficznych od najstarszych z końca XIX wieku do najnowszych publikowanych w internecie.
       Jestem współautorem i redaktorem biografii pt. Profesor Bolesław Świętochowski wybitny polski uczony XX wieku.
        Recenzowałem podręczniki: "Międzyplony w praktyce" (tłum. z fr. i niem., Oficyna Wyd. OIKOS, Warszawa 2019, 368 stron) oraz "Rolnictwo precyzyjne" (wyd. SGGW Warszawa 2007, 136 stron).
       Opracowałem informator Kto jest kim w polskiej agronomii, który zawiera biogramy pracowników Uczelni Wyższych i Instytucji Naukowych zajmujących się naukami agronomicznymi. W Encyklopedii ekologiczno-rolniczej przedstawiłem najnowsze pojęcia, które pojawiły się w ostatnich latach w specjalistycznych opracowaniach, terminy niewystępujące w dostępnych encyklopediach i leksykonach, nazwy instytucji i organizacji ekologicznych oraz rolniczych, terminy z zakresu ochrony gleby i środowiska przyrodniczego, a także rolnictwa ekologicznego. W Leksykonie przyrodniczym polsko-angielskim wszystkie hasła przetłumaczyłem na język angielski oraz podałem wykaz najczęściej popełnianych błędów w tłumaczeniu terminów przyrodniczych. W artykule  dyskusyjnym Agrotechnika czy agronomia dowiodłem, że termin "agrotechnika" należy zastąpić terminem "agronomia"; w roku 2004 Polskie Towarzystwo Nauk Agrotechnicznych zmieniło nazwę na Polskie Towarzystwo Agronomiczne. Jestem także twórcą logo PTA.
         Jestem twórcą i webmasterem strony www dawn. Katedry Ogólnej Uprawy Roli i Roślin.
         Jestem lub byłem członkiem: Rady Naukowej Agronomy Science i Fragmenta Agronomica, senackiej Komisji Statutowej, Rady Bibliotecznej Biblioteki Głównej UP we Wrocławiu, Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli Akademickich, Wydziałowej Komisji ds. Studenckich i Nauczania oraz Komisji ds. rejestracji odmian roślin korzeniowych Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
       Byłem współorganizatorem niemiecko-polskiego seminarium Sommertagung ’97 Berlin–Wrocław pt. Dauerfeldversuche als Forschungsbasis für nachhaltige Landwirtschaft.
       Zostałem odznaczony "Złotym Krzyżem Zasługi", "Medalem za Zasługi dla Wydziału Rolniczego" i Odznaką "Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu".
        Od 1975 r. jestem żonaty.
 
[Do strony domowej]